قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

پندهاي الهي

رقعي، شوميز، 176 صفحه، چاپ اول 1385، چاپ پنجم 1394.

اين كتاب شرح دلپذيري از حضرت آيت‌الله مصباح يزدي بر بخشي از حديثي قدسي ــ يعني گفت‌وگوي خداوند و حضرت موسي در كوه طور ــ است. حضرت استاد در اين نوشتار، با در نظر گرفتن اين حديث قدسي، ضمن اشاره به نقش آرزوهاي طولاني در قساوت و تاريكي قلب، با بيان آرزوهاي مفيد و نكوهيده، و نيز اشاره به حكمت پيروي از دستورات الاهي با بيان محبت و غضب خداوند، به توضيح و تشريح ويژگي‌هاي حيات مطلوب قلب و ضرورت زدودن زنگار سرمستي از دل با خشيت الاهي پرداخته‌اند.

ايشان هم‌چنين با اشاره به شهرت‌گريزي و ساده‌زيستي به‌عنوان دو ويژگي دوستان خدا، و با اشاره به احساس خردي و كوچكي در برابر خداوند، از ضرورت اعتقاد به توحيد و حاكميت خداوند در عالم سخن رانده‌اند.

در ادامه اين نوشتار با توجه به توصيه خداوند به حضرت موسي، سازوكارهاي اساسي روابط اجتماعي در سخن خداوند شرح داده شده و شرايط اساسي معاشرت با مردم، حد و مرز ارتباط با ديگران و تأثير نامطلوب معاشرت با ناهلان بررسي و گوشزد شده است. در بخشي ديگر از اين كتاب، بازتاب اعتقاد و ارتباط با خدا و بندگي او، دستاوردهاي ذكر در سخن خداوند و نيز نقش تربيتي ترس از خداوند در رفتار انسان تشريح و تبيين شده است.

ارتباط با خدا در قرآن و روايات، مراتب ذكر و اطمينان به خداوند، بازتاب باور بندگي خداوند در رفتار انسان، پرستش و بهره‌مندي از رحمت خاص الاهي، مراحل و ثمرة ارتباط با خداوند، نكوهش درخواست از غير خداوند، از جمله سرفصل‌هايي است كه حضرت استاد با عنايت به گفت‌وگوي خداوند و حضرت موسي(ع) به شرح و توضيح آن پرداخته‌اند.

اين كتاب به‌كوشش حجت‌الاسلام والمسلمين كريم سبحاني تدوين و نگارش شده و به‌همت انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در قطع رقعي چاپ و منتشر شده است.

 

پیوندهای مرتبط >>> صوت: شرح حديث قدسي(توصیه‌های خداوند به حضرت موسی علیه‌السلام)؛ درس اخلاق سال 1384

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org