قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

 در پرتو ولايت

رقعي، شوميز، 352 صفحه، چاپ اول 1382، چاپ ششم 1394.

اين کتاب گفتارهايي از حضرت استاد درباره مسأله ولايت است. در اين گفتارها جناب استاد برخي از ابعاد اين موضوع به ويژه بعد سياسي آن را موشکافي کرده‌اند که ده گفتار اول اين کتاب حاصل چند سخنراني در جلسات متوالي در ماه مبارک رمضان است و هفت گفتار ديگر آن نيز سخنراني‌هاي مستقل معظم له مي‌باشد که با موضوع اين کتاب هم‌گون بوده است. حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي محمدمهدي نادري قمي تدوين و نگارش اين کتاب را در هفده گفتار بر عهده داشته‌اند. اين اثر به همت انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) به چاپ رسيده است.

گفتار اول اين کتاب فضايل امير مؤمنان را با اشاره به اکتسابي بودن و غير اکتسابي بودن آن‌ها بيان مي‌کند. گفتار دوم و سوم شبهات موجود درباره فضايل آن حضرت را پاسخ و شخصيت بي‌بديل آن امام همام را شرح مي‌دهد. هم‌چنين در گفتارهاي چهارم، پنجم و ششم منشا مشروعيت حضرت علي(ع) مورد مداقه و کاوش قرار مي‌گيرد و از سقيفه به عنوان نقطه آغاز سکولاريزم ياد و عبرت‌هاي مهم آن نيز بيان مي‌شود. گفتار هفتم نيز مجالي براي بازشناسي عوامل مخالفت با حضرت علي(ع) است. در گفتارهاي هشتم، نهم و دهم رفتار و عملکرد سياسي امام علي(ع)، شيوه حکومت آن حضرت و نيز نقش مردم در مشروعيت و مقبوليت حکومت اسلامي بحث و بررسي مي‌شود. گفتارهاي يازدهم و دوازدهم به تقابل غدير و سقيفه و به علل همراهي نکردن مردم با امام علي(ع) بعد از رحلت پيامبر خاتم مي‌پردازد. گفتارهاي شانزدهم و هفدهم نيز مبحثي مشروح درباره امامت، ولايت و ولايت فقيه، ولايت فقيه در ايران، حق قانون‌گزاري براي وي و تهديدهاي پيش روي آن مي‌باشد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org