قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

بر درگاه دوست

رقعي، شوميز، 272 صفحه، چاپ اول 1376، چاپ چهارم 1382.

اين كتاب برگرفته از سخنرانى‌هاى حضرت استاد درباره گزيده‌هايى از دعاهاى افتتاح، ابوحمزه و مكارم الاخلاق است كه به قلم آقاى عباس قاسميان تحقيق و نگارش شده، و براي نخستين‌بار در سال 1376 به كوشش انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله) چاپ و منتشر گرديد.

اين كتاب در چهار بخش تنظيم شده است. بخش اول آن به موضوعات كلى در زمينه دعا اختصاص دارد كه از سخنراني هاى استاد درباره دعا برگرفته شده است. بخش دوم و سوم، مشتمل بر 15 جلسه سخنرانى است كه معظم له در ماه رمضان 1398 قمرى در مهديه قم ايراد فرموده‌اند.

از آنجا كه مستمعان اين جلسات از طبقات گوناگون مردم بوده اند، سطح سخن ايشان درخور چنان جمعى بوده است كه در عين حال حاوى نكات ارزنده و مفيد بسيارى است.

در بخش دوم، استاد بخش‌هايى از دعاى افتتاح را شرح داده اند، و در بخش سوم بخش‌هايى از دعاى ابوحمزه و در بخش چهارم قسمت‌هايى از دعاى مكارم الاخلاق را ـ كه در اضافات بعدى به كتاب ملحق شده ـ تبيين و شرح فرموده‌اند.

بنابراين، ترتيب كتاب به گونه‌اى است كه خواننده با آگاهى از مفهوم و فلسفه دعا و شرايط استجابت آن و نيز با يافتن پاسخ‌هاى روشنى براى برخى شبهات درباره دعا مشتاق دعا مى شود؛ سپس با گزيده‌هايى از ادعيه نورانى و معتبر مانند دعاى افتتاح، ابوحمزه و مكارم الاخلاق آشنا مى شود، و به اين ترتيب كيفيت سخن گفتن و ارتباط با حضرت حق را درمى يابد.

درضمن، این کتاب با عنوان «IN THE PRESENCE OF THE BELOVED» توسط منصور لیمبا ترجمه و به همت مجمع جهانی اهل‌بیت‌(ع) چاپ و منتشر شده است. گفتنی است، این کتاب همراه با کتاب "یاد او" در مجموعه آثار حضرت استاد با عنوان «مشکات» چاپ و در دسترس محاطبان قرار دارد.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org