قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

سجاده‌هاي سلوک جلد دوم

وزيري، شوميز، 416 صفحه، چاپ اول 1390، چاپ دوم 1393.

اين کتاب حاصل سلسله گفتارها و درس‌هاي اخلاق حضرت استاد درباره مناجات خمس عشره حضرت امام سجاد عليه‌السلام است که به صورت جداگانه به شرح و بررسي هريک از مناجات‌ها مي‌پردازد. اين نوشتار که در دو مجلد و 63 گفتار سامان يافته توسط حجت‌الاسلام والمسلمين کريم سبحاني تدوين و نگارش و به همت انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) منتشر شده است.
اين کتاب در 27 گفتار به تشريح و بررسي مناجات‌هاي نهم تا پانزدهم از مناجات خمس عشر مي‌پردازد. شرح مناجات محبين با بيان جايگاه محبت و انس با معبود، ‌مفهوم و اقسام ولايت الهي، رضايت به قضا و قدر الاهي، بندگي و عبادت نزد اولياي خدا و روابط خاص خداوند با دوستان خود، 7 گفتار ابتدايي جلد دوم اين کتاب را به خود اختصاص داده است.
مفهوم وسيله در آموزه‌هاي ديني، وسيله توسل به خداوند از منظر ائمه اطهار(عليهم‌السلام)، فقر ذاتي انسان و نياز هميشگي او به خداوند، راه‌کار درک نياز به خداوند، بايسته‌هاي معرفتي خواندن دعا و مناجات و درخواست‌هاي متعالي امام سجاد (عليه‌السلام) از خداوند از موضوعاتي است که در ذيل شرح و توضيح مناجات‌هاي متوسلان و مفتقرين آمده است.
در ادامه، مناجات عارفان با بررسي مباحثي چون: مراتب و اقسام شناخت، عجز از شناخت خداوند متعال در آموزه‌هاي ديني، معناي علم حضوري به ذات خداوند و عدم امکان شناخت کنه حق‌تعالي، آثار عشق و محبت به خداوند و ارتباط دوسويه محبت و معرفت، توضيح داده شده است.
عظمت ذکر خدا و ناتواني انسان از انجام بايسته آن، بررسي حقيقت نفس و قلب و عقل، راه‌کارهاي تقويت ياد خدا و استمرار آن، حقيقت لذت، ارتباط ذکر با عواطف و احساسات و تحليل فلسفي و روان‌شناختي تسکين روح با ذکر خداوند، از سرفصل‌هايي است که در ذيل شرح مناجات الذاکرين به آن‌ها پرداخته شده است.
شرح و بررسي مناجات‌هاي معتصمين و زاهدين در گفتارهاي پاياني جلد دوم از کتاب سجاده‌هاي سلوک به رشته تحرير درآمده است. مفهوم اعتصام، ضرورت استمرار توجه و اعتصام انسان به خداوند، عوامل عصيان و تباهي دنيا، ضرورت تشخيص دنياي نکوهيده و دنياي پسنديده، تبيين چيستي مکر و فريب دنيا، تجلي روح توحيد در رفتار دوستان خدا و راه‌کاري کاستن از توجه به دنيا از مباحث مطروحه در دو مناجات باقي‌مانده است.

 

پیوندهای مرتبط >>> صوت: راز و نياز (شرح مناجات خمس عشرة)

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org