قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

آفتاب مطهر
وزيري، شوميز، 280 صفحه، چاپ اول 1388، چاپ چهارم 1391.

اين کتاب حاصل تدوين، نگارش و بازنويسي مقالات، سخنراني‌ها و مصاحبه‌هاي حضرت استاد است که در آنها به زوایای گوناگون زندگي، انديشه‌ها و خدمات علمي و فرهنگي شهيد مطهري پرداخته شده است. کتاب حاضر با تلاش آقاي غلامرضا گلي زواره در 9 فصل تدوين و نگارش يافته و به همت انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) چاپ و منتشر شده است.
بخش نخست اين کتاب با عنوان «دانشوري ژرف‌انديش»، گوشه‌هايي از امتيازات علمي و اخلاقي شهيد مطهري را بيان کرده است. در بخش دوم، راز‌هاي موفقيت اين دانشمند به خواننده شناسانده شده است. بخش سوم کتاب با عنوان «مدرس وارسته»، به ترسيم ویژگی‌های استادی می‌پردازد که در حوزه، دانشگاه و ديگر محافل علمي و فرهنگي، به احياي تفکر ديني پرداخته است. پاسخ‌گويي آن شهيد به نياز‌هاي زمان، توجه به مقتضيات اجتماعي و آسيب‌‌شناسي آگاهانه، از جمله مطالبي است که در بخش چهارم بدان اشاره شده است.
آفت‌زدايي از بوستان عقايد و باورها، مبارزه با ملي‌گرايي، سکولاريسم و ظاهرسازي‌هاي مخرب و نقد خودباختگي‌هاي غرب‌زدگان، محور‌هاي بخش پنجم کتاب است. در بخش ششم نيز، به پاره‌اي از کوشش‌هاي شهيد مطهري اختصاص دارد که به واسطه آنها جامعه را از سيل تحريفات، بدعت‌ها و شبهات نجات داده و بسياري از جوانان را به ساحل رستگاري رسانيده است.
افشاي گذرگاه‌هاي الحاد و قاطعيت آن دانشمند ژرف‌انديش در برابر افکار التقاطي، موضوع بخش‌هاي هفتم و هشتم کتاب را تشکيل مي‌دهد. در بخش نهم و پاياني کتاب، ضمن توجه به نقش شهيد مطهري در تبيين مباني فکري انقلاب اسلامي و چگونگي شهادت ايشان به دست گروهک فرقان، حکمت تجليل و تکريم از علامة شهيد مرتضي مطهري، مورد واکاوي قرار گرفته است.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org