قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

خدا‌شناسي (مجموعه کتب آموزشي معارف قرآن 1)

وزيري، گالينگور، 608 صفحه، چاپ اول 1389، چاپ سوم 1396.

اين کتاب بخش اول از مجموعه مباحث معارف قرآن حضرت استاد است که پس از بازنگري و تحقيق توسط حجت‌الاسلام والمسلمين اميررضا اشرفي، به صورت متن درسي و براي 3 واحد درسي تدوين شده و به همت انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) انتشار يافته است.

روش ارايه بحث در اين کتاب كه در 3 فصل و نوزده درس تنظيم شده، بر شيوه تفسير موضوعي استوار است  و در هريک از مسايل و موضوعات، آيات قرآني مربوط استخراج، دسته‌بندي، بررسي و تفسير شده‌ است.

فصل اول اين كتاب با عنوان«شناخت خدا»، به مفهوم‌شناسي و اهميت شناخت خدا، شناخت خداوند در قرآن، انواع معرفت و گرايش به خدا، اقسام و مراتب خداشناسي، حد شناخت حضوري و حصولي خداوند اختصاص يافته است.

در فصل دوم كتاب با عنوان «توحيد» به بيان مفهوم، مراتب و نصاب توحيد، ارزش مراتب توحيد، قرآن و استدلال بر توحيد و اقسام توحيد در اصطلاح فيلسوفان و متکلمان پرداخته شده است.

در فصل سوم كه به «افعال خداوند» اختصاص يافته موضوعاتي از قبيل خلق و تدبير و رابطه آنها، قلمرو خالقيت و تدبير الهي، توحيد افعالي و اصل عليت، فاعليت خدا و ساير موجودات، گستره قدرت، مشيت و اراده خداوند، قلمرو قدرت خداوند و امور محال، قدرت خدا و افعال قبيح، مراد از حسن و قبح و معيار آن، بازخواست نشدن خداوند و راز آن، هدف افعال الهي، هدف از آفرينش جهان و انسان، مراتب فعل الهي با اشاره به علم، کتاب، اذن، مشيت و اراده الهي، مفهوم قضا و قدر و رابطه آنها، انواع و گستره تقدير و قضاي الهي و جايگاه قضا در افعال الهي و اراده و اختيار انسان مورد بحث قرار مي‌گيرد.

گفتني است، مباحث اين کتاب پيش از اين نيز همراه با بحث‌هاي كيهان‌شناسي و انسان‌شناسي در کتابي با عنوان «خداشناسي، كيهان‌شناسي، انسان‌شناسي» تدوين و منتشر شده است.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org