قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

سيماي سرافرازان جلد اول
وزيري، شوميز، 488 صفحه، چاپ اول 1392.

اين کتاب بخشي از مباحث اخلاقي آيت‌الله مصباح يزدي است که با هدف ارايه نمونه‌هاي عيني و الگوهاي شايسته بندگي خداوند به جويندگان راه صلاح و رستگاري، طي 58 جلسه از مهرماه سال 1387 تا آذرماه 1388 ايراد گرديده و با تلاش حجت‌الاسلام کريم سبحاني تدوين و نگارش يافته و به همت انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) منتشر شده است.

حضرت استاد در اين مجموعه از گفتارهاي خود ابتدا توضيحاتي در باره چند روايات از حضرات معصومين عليهم‌السلام در زمينه خصلت‌ها و ويژگي‌هاي شيعيان واقعي ارايه كرده و پس از آن به بررسي خطبه اميرمؤمنان عليه‌السلام،‌ معروف به خطبه متقين، بر اساس روايت نوف بكالي پرداخته است.

 8 گفتار آغازين از جلد اول اين كتاب كه در 29 گفتار سامان يافته، پس از بيان نقش ايمان در سعادت و شقاوت انسان، و انگيزه‌هاي شيطاني از ادعاي ايمان، به شرح و تفسير روايت‌هايي از ائمه معصومين عليهم‌السلام درباره عظمت و منزلت مؤمن، ويژگي‌هاي شيعيان و معيار تشيع، تصوير شيعيان واقعي از نظر ائمه عليهم‌السلام و سرنوشت شيعيان واقعي و مدعيان تشيع اشاره شده است.

در گفتارهاي بعدي اين کتاب، بخش اول از خطبه حضرت امير عليه‌السلام درباره ويژگي‌ها و نشانه‌هاي شيعيان و پرهيزکاران، معروف به خطبه متقين، براساس روايت نوف بکالي بررسي ‌شده است. عمده‌ترين عناوين اين گفتارها عبارتند از:

معرفت ناب و تکليف‌مداري؛ بازشناسي عرفان حقيقي از عرفان‌هاي کاذب؛ برخورداري شيعيان واقعي از ملکات و فضايل ناب انساني؛ بازشناسي رابطه دين و اخلاق؛ جايگاه راست‌گويي و درست‌کاري در معارف اسلام؛ مشاهده فراسوي دنيا توسط شيعيان؛ شکوه عبادت و بندگي، و عظمت خداوند و خردي آفريدگان نزد شيعيان؛ برنامه‌ شبانه روزي شيعان واقعي؛ اوصاف شيعيان واقعي از قبيل ميانه‌روي و فروتني، رضا به قضاي الهي، شوق ديدار معبود، اندوه حرمان از ديدار معشوق، زهد و سلوک، عبادت و آخرت‌طلبي و بي‌اعتنايي به دنيا.

 

پیوندهای مرتبط >>> صوت: سيماي شيعيان در کلام امير مؤمنان(علیه‌السلام)؛ درس‌ اخلاق سال‌های 1387 و 1388

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org