قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

جرعه‌اي از درياي راز
وزيري، شوميز، 304 صفحه، چاپ اول 1393.

اين كتابِ، بخشي از مباحث درس اخلاق حضرت استاد است که در رمضان سال 1432ه‍.ق بيان شده و با تلاش پژوهشگر ارجمند، جناب حجت‌الاسلام آقاي محمدعلي محيطي اردکان و با نظارت اولية حجت‌الاسلام والمسلمين محمود فتحعلي نگارش يافته است. موضوع بحث كتاب، شرح و بررسي دو روايت از امام باقرعليه‌السلام، و امير مؤمنان علي‌عليه‌السلام براي تشنگان معارف ناب اهل‌بيت‌عليهم‌اسلام است.
اين نوشتار در دو بخش تنظیم شده است: بخش نخست با نوزده گفتار، شرحی بر وصایای امام باقر(ع) به جابر‌بن‌یزید جعفی است. در ابتدای این بخش روايت مذکور همراه با ترجمه ذکر شده است تا خواننده، تصوری کلی از فضای حاکم بر روایت به‌دست آورد و زمینة لازم را برای مطالعة شرح آن کسب کند. فرض مسئله در این روایت انسان مؤمن است؛ اوست که در این دنیا با نفس خود درگیر است و مي‌کوشد هر لحظه دشمنِ درونش را زمین‌گیر و مغلوب کند؛ اما این پرسش باقی است که چگونه باید خودِ ایمان را حفظ کرد؟ و اساساً ایمان بر چه پایه‌هایی استوار است؟
مفهوم‌شناسي ظلم ضمن تشريح پرهیز از ظلم؛ نقش جهل، غفلت و دل‌بستگی به دنیا در ظلم؛ انگیزه‌های ظلم؛ عفو یا استیفای حق، ضمن توضيح وجه برتری هر يك بر ديگري؛ پرهیز از خیانت در امانت با تأکيد بر مفهوم‌شناسی خیانت، امانت‌داري و وفای به عهد به عنوان ارکان اساسي زندگي اجتماعي؛ پرهیز از خشم؛ پرهیز از خوشحالی افراطی در مواجهه با ستايش ديگران، همراه با بيان راهکارهایی برای پرهیز از خوشحالی افراطی؛ شکيبايي در برابر بدگویی دیگران با اشاره به لزوم تفکر برای پی‌بردن به عیب خویش؛ اهميت شكر و بيان راهكارهاي قرآني ايجاد انگيزه براي آن؛ آمادگي براي مبارزه با نفس و و چگونگي ياري جستن از عقل و علم در اين ميدان؛ استقامت در ميدان جهاد با نفس؛ بررسي مفهومي و مصداقي مفاهيم اخلاقي زهد، حرص و طمع، عجب، رقت قلب و نورانيت آن، خوف و رجا؛ تذكر چند نكته در باره فلسفه شرور در بينش توحيدي، ارتباط نظام تكوين و تشريع و نياز فطري انسان به محبوبيت؛ و نيز، توضيحي در باره تسويف، غفلت و سستي به عنوان موانع محبوبيت نزد خدا، و راه جبران خطاهاي گذشته، از اصلي‌ترين مباحث بخش نخست اين کتاب است.
بخش دوم کتاب با هدف تکمیل مباحث پيشين و پاسخ‌گویی به پرسش‌هاي مطرح شده در باره ايمان در هشت گفتار به شرح و بررسی حدیثی از مولای متقیان، امير مؤمنان، علی‌عليه‌السلام تنظيم شده است.
چيستي، و ارکان ايمان؛ معنا و اقسام صبر، نقش ياد مرگ در صبر؛ مفهوم‌شناسي يقين و رابطه آن با ايمان؛ اهميت و ضرورت عدل و شعبه‌هاي آن؛ واکاوي مفهوم جهاد و بيان شعبه‌هاي آن، با تأکيد بر مسأله امر به معروف و نهي از منکر؛ بيان مقصود از دعائم‌الکفر با توضيح پايه‌هاي کفر و شعبه‌هاي شک، از مهم‌ترين مباحث بخش دوم اين کتاب است.
 

پیوندهای مرتبط >>> صوت: درس‌هاى اخلاق: شرح نصايح امام محمد باقر عليه السلام

پیوندهای مرتبط >>> صوت: درس‌هاى اخلاق: ايمان در کلام اميرالمومنين عليه السلام

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org