قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

لقاي الهي

رقعي، شوميز، 144 صفحه، چاپ اول سال 1386، چاپ دوم سال 1388.

اين كتاب بخشي از مباحث قرآني حضرت استاد آيت‌الله مصباح يزدي درباره حركت به سوي خداوند و لقاي او مي‌باشد. اين نوشتار به همت حجت‌الاسلام آقاي كريم سبحاني تدوين و نگارش يافته و توسط انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) در قطع رقعي و با جلد شوميز در 144 صفحه چاپ و منتشر شده است.

مباحث کتاب در قالب 6 نشست تنظيم شده است. نشست اول تا سوم بر محور آية‌ شريفه‌ى «يا ايها الانسان انک کادح الي ربک کدحاً فملاقيه» دور مي‌زند. در نشست اول و دوم چيستي ملاقات با خداوند و حركت به سوي او مورد كاوش قرار گرفته است. مفهوم واژه« كدح» و «ملاقي»، مفهوم حركت به سوي خدا، منشأ حركت در نظريه حركت جوهريه، چيستي و چگونگي حركت با اشاره به حركت مكاني و وضعي، غايت حركت موجودات از ديدگاه قرآن، تشريح و بررسي ملاقات عمومي با خداوند و بيان علت عدم ملاقات عمومي در دنيا نيز در اين فصل‌هاي آغازين مورد بحث قرار گرفته است.

نشست سوم به تشريح دو هدف اساسي زندگي و حركت انسان، يعني لقاي خداوند و سراي آخرت مي‌پردازد. اين مبحث با بيان مطالبي چون: هدف اساسي حركت در نظام هستي و ضرورت استفاده از فرصت‌ها براي آخرت پي‌گيري مي‌شود. هم‌چنين در اين بخش به اين پرسش پرداخته شده كه آيا نظر عرفا درباره‌ى لقاي خاص الهي با آيات قرآن كه گوياي حركت و لقاي عمومي انسان‌ها با خداوند است منافات دارد؟ در پايان، مسأله‌ى تداعي معاني در قرآن و نقش آن در هدايت بندگان به سوي سعادت و آخرت توضيح داده شده است.

در نشست چهارم كه درباره‌ى راه دستيابي به لقاي الهي و اميد داشتن به آن است از مباحثي چون: ديدگاه‌هاي‌ رايج درباره ملاقات با خدا، راه نيل به لقاي الهي، اميد به لقاي الهي و بيان تلازم ميان باور به لقاي خداوند و اميد به آن، و نيز لذت انس با خدا، مراتب و درجات عبادت، و لزوم عبادت‌هايي خالصانه و زدودن زنگار ظواهر از عمل صالح سخن به ميان آمده است.

نشست پنجم به بيان عوامل بازدارنده و زمينه‌هاي نا اميدي از لقاي الهي پرداخته است. در اين بخش منشأ نا اميدي از لقاي الهي، عوامل بازدارنده روحي از جمله هيجانات و عادات، علت انكار معاد از سوي منكران و كافران و نقش دلبستگي‌ به دنيا در غفلت از آخرت، و نيز نقش توجه به باورها و تأثير آن در عمل آدمي مورد بررسي قرار گرفته است.

در نشست ششم به راه‌كارهاي برخورداري از اميد به لقاي الهي اشاره شده است. در اين بخش ضمن تأكيد بر باور به لقاي الهي، مسأله شناخت علمي لقاي الهي و ارتباط آن با اميد به لقاي خداوند بيان شده است. راه‌كارهاي شناخت و فهم لقاي الهي، اشاره به منشأ پيدايش محبت در انسان، نقش كاستن از دلبستگي‌هاي دنيوي در اميد به لقاي الهي و نقش اطاعت از خداوند در بهره‌مندي از محبت و توجه معبود از ديگر مباحث مطرح شده در بخش پاياني است.

 

پیوندهای مرتبط >>> صوت: تا ملاقات خدا؛ درس اخلاق رمضان 1426

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org