قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

شرح نهاية الحكمه جلد اول

وزيري، گالينگور، 312 صفحه، چاپ اول 1387، چاپ چهارم 1394.

محور اصلى اين كتاب، نهاية الحكمه مرحوم علامه است. استاد مصباح ابتدا مطلب كتاب نهايه را كاملا تقرير و تبيين كرده اند و در موارد لازم به نقد آن پرداخته و در پايان نظر مختار خود را مطرح ساخته اند. اين سبك تدريس در رشد فكرى و استقلال نظر دانشجو تأثير به سزايى دارد. در اين دو جلد مباحث از اول تا پايان فصل هشتم از مرحله چهارم كتاب نهاية الحكمه آمده است.

گفتنى است استاد اين مباحث را به طلابى درس مى دادند كه قبلا با مقدمات فلسفه آشنا شده بودند و دو كتاب بداية الحكمة و فلسفتنا را نزد اساتيد ديگر، و مواد درسى كتاب آموزش فلسفه را ـ كه در آن ايام هنوز به رشته تحرير در نيامده بود ـ نزد خود ايشان فرا گرفته بودند. بنابراين، آنان، هم با فلسفه و انواع استدلال هاى آن، و هم با مذاق استاد و شيوه تدريس و نقدها و موشكافى هاى ايشان آشنايى كافى داشتند. بر اين اساس بعضى مطالبْ كمتر توضيح داده شده و حتى گاه به اشاره اى بسنده گرديده است. از سوى ديگر سطح معلومات خوانندگان كتاب را نمى توان با سطح آشنايى مستمعين درس يكسان فرض كرد. از اين رو در تدوين يك كتاب نبايد از توضيح مطالب مجمل يا تشريح مقدمات فروگذارى كرد. به اين دليل، محقق ارجمند، آقاى عبوديت در نگارش اين اثر، زير نظر استاد مطالبى را افزوده اند كه بعضى، از ساير كتاب هاى استاد، و چند مورد نيز از كتب مرحوم شهيد مطهرى برگرفته شده است.

اين كتاب با افزوده هاى فاضل محترم، آقاى عبوديت بسيار روشن و روان گرديده و خواننده را در فهم مطالب فلسفى يارى مى رساند. كتاب نهاية الحكمه در واقع خلاصه اى از فلسفه ملاصدراست كه به قلم علامه بزرگوار محمدحسين طباطبايى(رحمه الله) نگاشته شده و البته در مواردى نيز نظريات جديدى از خود ايشان بر افكار ملاصدرا افزوده شده است. اين كتاب، مقدمات غور در اسفار اربعه ملاصدرا را براى علاقه مندان فراهم مى سازد.

تاكنون دو جلد اين كتاب به قلم آقاى عبدالرسول عبوديت تحقيق و نگارش يافته و در پاييز 1376 با شمارگان 3000 نسخه از سوى انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله) به چاپ رسيده است. گفتني است جلد اول اين كتاب توسط انتشارات امير كبير براي اولين بار در سال 1374 انتشار يافته و هم‌چنين اين مجموعه در سال 1387 در قالب «مشكات» منتشر شده است.

 

پیوندهای مرتبط >>> صوت: شرح نهایه‌الحکمه جلد اول

 

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org