قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

زن يا نيمى از پيكر اجتماع

رقعي، شوميز، 38 صفحه، چاپ اول 1343.

اين كتاب در واقع اولين مقاله حضرت استاد است كه برای نخستین‌بار در نشريه مكتب تشيع به چاپ رسيده و سپس به كوشش انتشارات آزادى قم با شمارگان 5000 نسخه چاپ و منتشر گرديده است.

در اين نوشتار حضرت استاد ابتدا به جايگاه و منزلت زن در اسلام پرداخته، و در ادامه آن، فهرست‌وار به برخى شبهات در باره حقوق زن در اسلام اشاره كرده و آنها را پاسخ داده است.در اين كتاب به منطق فطرت به منزلة راه حل اساسى براى مسائل اجتماعى اشاره مى‌‌شود و سپس تفاوت‌‌هاى سرشت زن با مرد و نيز امتيازات فطرى زن بر مرد بررسى شده است و در نهايت موقعيت زن از نظر اسلام تبيين مى‌‌گردد. در ضمن مباحث، همچنين مقايسه‌اي بين دو ديدگاه فرهنگ غربى و اسلامى در باره حقوق زن صورت مى‌‌گيرد و تفوق فوق‌‌العاده فرهنگ اسلامى در اين باب آشكار مى‌‌شود.

گفتنی است ترجمه اين نوشتار به زبان انگليسى همراه با دو مقاله ديگر از سوى سازمان تبليغات اسلامى در كتابى به نام Status of Women in Islam (سيماى زن در اسلام) منتشر شده شده است.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org