قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

ره توشه جلد اول: پندهاى پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله) به ابوذر

وزيري، گالينگور، 384 صفحه، چاپ اول 1384، چاپ هفتم 1396.

محور مباحث كتاب، موعظه هاى اخلاقى پيامبر(صلى الله عليه وآله) به ابوذر غفارى است كه در كتب روايى همچون بحارالانوار نقل گرديده است. اين كتاب، حاصل يكى از سلسله درس هاى اخلاق استاد مصباح است كه آقاى كريم سبحانى نگارش آن را (در دو جلد) برعهده داشته است. اين اثر تا كنون چهار بار تجديد چاپ شده كه تيراژ برخى از چاپ هاى آن به 7000 نسخه رسيده است. چاپ آخر ره توشه در سال 1380 به كوشش انتشارات مؤسسه آموزشى و پژوهشى امام خمينى(رحمه الله) انجام پذيرفته است.

جلد اول كتاب حاوى بيست درس اخلاقى با اين عناوين است: كيفيت بندگى و راه رستگارى; لزوم بهره گيرى صحيح از نعمت هاى خداوند; درك صحيح از واقعيت هاى زندگى و استفاده بهينه از عمر; توصيه پيامبر(صلى الله عليه وآله) به استفاده شايسته از توانايى هاى فعلى; نكوهش تحصيل علم براى اهداف دنيوى; عظمت و وسعت حقوق و نعمت هاى خداوند و لزوم توجه به وظايف; بيدارى و هوشيارى مؤمن; همسويى قول و عمل و پاسدارى زبان; ارزش و اهميت نماز و تفاوت درجات بهشتيان; پيشگامان بهشت و منزلت برخى از تكاليف; اهميت و نقش خوف و حزن (در دو جلسه); خردى و كوچكى دنيا و اهميت آخرت نگرى; ستايش آخرت خواهى; زهد و بصيرت در دين و نكوهش دنياطلبى; حكمت و بصيرت و گوشه اى از سيره عملى پيامبر(صلى الله عليه وآله); خطر دوستى مال و مقام و ستايش قناعت و ساده زيستى; آثار گريه براى آخرت; گشادگى قلب مؤمن و تقوامدارى; بزرگ داشت عظمت و جلالت پروردگار; عظمت مقام خداوند در نظر فرشتگان; و توصيف پيامبر از بهشت و جهنم.

جلد دوم نيز حاوى نوزده درس است:

اهميت تفكر و لزوم محافظت در مقابل عوامل غفلت زا; گستره حق و باطل; نمود رفتارى اعتقاد به توحيد افعالى; اهميت محاسبه و سنجش اعمال و شرم از خدا; طريق راه يابى به بهشت و جلوه هاى حياى الهى; نقش دعاى خالص و عمل شايسته; مقام و منزلت بنده خالص نزد خداوند; عظمت عبادت و بندگى و تأثير تكوينى آن; بندگى و عبادت به عنوان بزرگ ترين سرمايه انسان; مقام ذكر; معاشرت سازنده و معيار گزينش دوست و رفيق; زبان وسيله هدايت يا گم راهى; نمودهاى بزرگ داشت و اجلال خداوند; لزوم حفظ زبان و نكوهش آفات آن; جلوه عبادت و جايگاه و نقش مسجد در اسلام; منزلت تقوا و زهد و ورع; بردبارى و مدارا و توكل از ديدگاه پيامبر اكرم(صلى الله عليه وآله); تدبيرات و تقديرات الهى و نقش اعتقاد و باور راستين; شناخت خداوند و نظام حكيمانه او; ملاك ارزشمندى از نظر خداوند متعال.

گفتني است ، اين کتاب از سال 1386 در قالب مجموعه آثار حضرت استاد با عنوان «مشکات» منتشر شده است.

شايان ذکر است، اين کتاب توسط آقاي «عباس نورالدين» به زبان عربي ترجمه و در سال 1396 به‌همت انتشارات «دارالمعارف الحکميه» بيروت چاپ و منتشر شده است. در ضمن، این کتاب با عنوان «Principles trip» توسط کولین لمبانی به زبان انگلیسی ترجمه و به‌همت مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) چاپ شده است.

 

 

 

پیوندهای مرتبط >>> صوت: درس‌هاي اخلاق؛ ره‌توشه: پندهاي پيامبر صلى‌الله‌عليه‌وآله به ابوذر

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org