قال علي عليه‌السلام : إِنَّهُ لَيْسَ لِأَنْفُسِكُمْ ثَمَنٌ إِلَّا الْجَنَّةَ فَلَا تَبِيعُوهَا إِلَّا بِهَا؛ امير مومنان عليه‌السلام مي‌فرمايند: همانا براي شما بهايي جز بهشت نيست، پس به کمتر از آن نفروشيد. (نهج‌البلاغه، حکمت456)

جانها فداي دين
رقعي، شوميز، 96 صفحه، چاپ اول 1384، چاپ ششم 1395.

اين کتاب که برگي ديگر از تحليل تاريخ سراسر درس و عبرت واقعه کربلا و عاشوراست، ويراسته سه سخنراني از حضرت استاد در محرم سال 1383 است که توسط حجت‌الاسلام والمسلمين آقاي محمدمهدي نادري قمي تدوين و نگارش يافته، و به کوشش انتشارات مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) چاپ و منتشر شده است.
آیت‌الله مصباح یزدی در این مجموعه به تفسیر روایتی کوتاه از حضرت رسول ـ‌صلوات‌الله علیه‌ـ خطاب به امیر مؤمنان ـ‌علیه‌السلام‌ـ درباره بذل جان در راه خدا براي حفظ دين پرداخته‌اند.
مهم‌ترین موضوعاتی که اين کتاب به توضيح و بيان آنها پرداخته است از این قرار است:
نشانه‌هاي مؤمن واقعي، خوف از خدا، بذل جان در راه خدا، تقيه و جايگاه آن در اسلام، فلسفه دشمني امويان و عباسيان با ائمه(ع)، تحليل و بيان ديدگاه‌هاي گوناگون درباره واقعه عاشورا و نقد ديدگاه کليسايي درباره آن واقعه جان‌سوز، بيان امام حسين(ع) در باره فلسفه قيام عاشورا، رابطه حفظ دين و بذل جان، روش‌هاي پاسداري از دين و ارزش‌ها، سکولاریزم و پی‌آمدهای آندر جامعه اسلامی، شرح معناي اين‌که خون امام حسين(ع) ضامن بقاي اسلام است.
اين کتاب به زبان‌هاي عربي و اردو ترجمه شده است.

آدرس: قم - بلوار محمدامين(ص) - بلوار جمهوری اسلامی - مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمينی(ره) پست الكترونيك: info@mesbahyazdi.org